piątek, 29 kwietnia 2011

Karmienie piersią czy mlekiem modyfikowanym, czy mamy wybór?

Bezsprzecznie karmienie piersią jest najlepszym i najbardziej naturalnym sposobem karmienia niemowlęcia, ale... Obecnie każda kobieta już w ciąży jest atakowana hasłem "karm piersią", nawet jeśli nie może, nie chce lub z innych jej znanych powodów decyduje się na karmieniem mlekiem modyfikowanym. W wielu szpitalach zaraz po porodzie czuje się w tej kwestii ogromną presję ze strony położnych i pediatrów.

Mam dwójkę dzieci i każde z nich starałam się karmić piersią. W obu przypadkach nie powiodły się moje próby. Robiłam wiele rzeczy pobudzających laktację, piłam herbatki ziołowe dla matek karmiących, ogromne ilości wody, kupiłam odciągacz pokarmu żeby pomiędzy kamieniami wzmocnić produkcję mleka i byłam pełna optymizmu, przynajmniej przy pierwszym dziecku.

Po niecałych 2 tygodniach okazało się, że dziecko nie przybywa na wadze i nie przekroczyło wagi urodzeniowej. Pediatra zdecydowanie doradziła dokarmianie sztucznym mlekiem, początkowo 1-2 razy na dobę. Po 2 miesiącach karmienia mieszanego i ciągłej "walki" z laktatorem wydawało mi się, że jestem bliska sukcesu, miałam znacznie więcej pokarmu i postanowiłam zrezygnować z dokarmiania mlekiem modyfikowanym. Okazało się, że synek po całym dniu spędzonym przy piersi jest głodny i rozdrażniony, a z piersi nie da się już wyciągnąć ani kropelki.

Miałam już dość. Musiałam wrócić do mleka modyfikowanego i całkiem zrezygnowałam z karmienia piersią. Sytuacja się powtórzyła przy drugim dziecku. Było mi bardzo przykro, że wszystkie koleżanki bliższe i dalsze karmią z powodzeniem piersią, a ja nie potrafię. Ponadto internistka, do której chodzę stwierdziła, że to ze mną jest coś nie tak, bo karmienie piersią jest przecież takie naturalne.Kobiety, nie dajcie się wciągnąć w takie poczucie winy. Karmicie piersią to świetnie, ale jeśli Wam to nie wychodzi to po prostu kupcie duży zapas mleka modyfikowanego i bądźcie szczęśliwymi matkami Waszych pociech. Przecież mleka modyfikowane mają świetny skład i na pewno picie ich nie zaszkodzi Waszym dzieciom, a wprost przeciwnie, zawiera mnóstwo witamin i składników potrzebnych małemu człowieczkowi do rozwoju. Powodzenia!

--
Stopka

http://krainadzieci.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Przytul mnie mamo!

I oto jesteście rodzicami. Gratulacje! Przed Wami leży małe, cieplutkie zawiniątko, do którego wyrywają się wasze dłonie. Ale gdzieś z tyłu głowy pojawia się głos "czy aby na pewno ciągłe czułości nie rozpieszczą mojego dziecka, czy go nie zepsują"?

Wątpliwości dość często podsycane są opinią rodziny: dziecko musi znać swoje miejsce, nie pozwól wejść sobie na głowę, małe dzieci płaczą, wiec pozwól mu się wypłakać... Słyszeliście takie komentarze?

Uwierz intuicji!

Mały człowiek pojawia się na świecie jako bezbronna, kompletnie niesamodzielna istota. Związany przez dziewięć miesięcy z mamą liczy na jej obecność po opuszczeniu bezpiecznej przystani jaką było wnętrze jej brzucha. Mama zaś instynktownie czuje potrzebę otoczenia swojego noworodka czułością i troską.

Jean Liedloff w swojej książce ?W głębi kontinuum? uczy rodziców jak na nowo odkryć pokłady swojej intuicji i nauczyć się z niej korzystać. Na przykładzie Indian pokazuje proste i uniwersalne rozwiązania, które z łatwością można zaadaptować do realiów naszej cywilizacji. Autorka podkreśla jak ważną rolę dla prawidłowego rozwoju dziecka ma bliskość rodzica, zarówno ta fizyczna jak i duchowa. Namawia do ciągłego wspólnego przebywania: noszenia, tulenia, wspólnego spania, pracowania, twierdząc że wspólnie spędzone chwile są nieocenionym kapitałem na przyszłość. Książka Liedloff została przetłumaczona na wiele języków, od pewnego czasu jest dostępna także po polsku i coraz bardziej polecana szczególnie przez entuzjastów Rodzicielstwa Bliskości. Książkę można wygrać w konkursie literackim: http://polekont.pl/konkurs-urodzinowy/


Położna Ania podkreśla: To pozycja, którą polecam każdej parze spodziewającej się dziecka. Gdy ktoś pyta mnie co praktycznego można dać w prezencie oczekującej mamie zawsze polecam książkę "W głębi kontinuum" najlepiej w zestawie z elastyczną chustą Polekont do noszenia dziecka.


To właśnie na fali popularności idei kontinuum w latach 70-siątych wróciły do łask wszelkie metody noszenia dzieci: chusty i nosidełka. Dzieci z plemienia Yequana, w którym autorka spędziła sporo czasu, są noszone przez opiekunów do czasu, aż zaczną przemieszczać się samodzielnie. Wyrastają na radosnych i zadowolonych ze swojego życia dorosłych. Liedloff podkreśla, że kultura zachodu stłumiła w rodzicach intuicję, mądrość ukrytą wewnątrz każdego z nas. Jej książka to dość przewrotna zachęta do odrzucenia złotych rad z podręczników i zaufanie własnej intuicji!


Mamo gdzie jesteś?


Kasia opowiadała z jakim niedowierzaniem i dezaprobatą spotkała się gdy odwiedziła ją znajoma bezdzietna koleżanka: Marysia miała wtedy 2 miesiące, spała w łóżeczku ale jak tylko się zbudziła wzięłam ją na ręce. Nakarmiłam ją i przewinęłam ale nie mogłam jej już odłożyć bo za każdym razem córeczka zaczynała płakać. Dlatego wyjęłam chustę i włożyłam Marysię do środka. Moja koleżanka była zbulwersowana, twierdząc, że pozwalam dziecku wejść sobie na głowę, że przyzwyczai się do noszenia i nauczy wymuszania krzykiem. Kompletnie nie mogłyśmy się zrozumieć. Teraz Marysia ma 4 lata, jest radosną i odważną dziewczynką. Chodzi swoimi drogami ale zawsze znajdzie czas na przytulanie i buziaka. Bo tak naprawdę ja, jako mama też potrzebuję jej czułości.

Potrzeba bliskości to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb małego dziecka. Nie wystarczy, aby dziecko było nakarmione, przewinięte i odpowiednio ogrzane. Tą różnicę pięknie podkreślają rodzice adopcyjni opowiadając jak zmieniają się ich dzieci: wyraz twarzy, oczu, poprawia się cera, pojawia się śmiały, spontaniczny, szczery uśmiech. Mówią, że to witamina M - Miłość. To najlepszy dowód na potrzebę bliskości, która zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa, buduje poczucie własnej wartości dziecka, wspiera prawidłowy rozwój emocjonalny i fizyczny.


Dzieci szybko rosną!


Dziś przed Tobą leży mała kuleczka, która jest od Ciebie zależna w 100%. Jutro będzie Cię przewyższać o głowę i chodzić własnymi ścieżkami. Czas niemowlęctwa to właśnie moment na fizyczną, nieograniczoną bliskość, który mija nadspodziewanie szybko. Naprawdę nie musisz się martwić, że do osiemnastych urodzin dziecko nie zejdzie Ci z rąk, nie pozwoli wyjść z mężem do kina albo spędzić romantycznego weekendu.


Rodzicielstwo bliskości nie jest niczym nowym, nie jest odkryciem naukowym czy rewolucyjną teorią wychowawczą. Wręcz przeciwnie. To zagłębienie się w siebie i odkrycie naturalnych predyspozycji do bycia rodzicem.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Czym kierować się przy wyborze wyprawki dla noworodka

Autorem artykułu jest Jarosław Dąbrowski



Narodziny dziecka niewątpliwie są ważnym i podniosłym wydarzeniem w każdej rodzinie, jednocześnie stanowiąc odpowiedzialne wyzwanie dla rodziców. Jednym z ważniejszych wyzwań z jakim przyjdzie zmierzyć się młodym rodzicom jest wybór odpowiedniej odzieży niemowlęcej.

Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego w rodzinie, to ważne i podniosłe wydarzenie. Ciężko wyrazić słowami uczucia i emocje jakich doświadczają nowi rodzice każdej maleńkiej i bezbronnej istotki, która po raz pierwszy spojrzała na świat i zachłysnęła się powietrzem. Niewątpliwie nie ma osoby, która nie odczuwałaby przemożnej radości z powodu narodzin nowego dziecka i powiększenia się rodziny. Narodziny są niewątpliwie istotnym momentem naznaczający poważne zmiany w życiu rodziców i stanowiący swoistą cezurę czasową oddzielająca poszczególne etapy życia. Niestety młodzi i niedoświadczeni rodzice mogą mieć jednak pewne kłopoty z właściwym wyborem ubranek niemowlęcych dla swoich pociech. Bardzo często nie wiedzą na co muszą zwrócić szczególną uwagę kupując ubranka, nie wiedzą też jaka ilość odzieży będzie im potrzebna.

Dokonując zakupu ubranek dla niemowląt należy przede wszystkim unikać wyrobów wykonanych w całości z syntetycznych włókien. Jednakże trzeba przyznać, że również wyprawka dla noworodka z materiałów takich jak na przykład welur, a więc zawierającej włókna syntetyczne, może być odpowiednia dla dziecka, zwłaszcza w chłodne dni. Dla bardzo wrażliwej skóry noworodka niewątpliwie najbardziej odpowiednia jest odzież wykonana z naturalnej bawełny. Jednak w ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka nowych odmian bawełny i wykonanych z niej ubranek. Okoliczność tam może powodować problem z wyborem ubranek pod względem składu surowcowego. Niewątpliwie wystarczający komfort niemowlęciu zapewni zwykła bawełna dobrej jakości, z której wyprodukowana jest większość ubranek dla niemowląt. Coraz częściej możemy spotkać się również z ubrankami wykonanymi z bawełny organicznej lub supimy.

Supima jest marką handlową najlepszej długowłóknistej bawełny. Charakteryzuje się ona wyjątkową lekkością i miękkością połączoną z nieprzeciętną wytrzymałością mechaniczną i zwartością. Dzięki wyższej niż w przypadku normalnej bawełny odporności na zmechacenie produkty z supimy charakteryzuje naturalny połysk. Supima daje się wyjątkowo łatwo barwić co skutkuje żywymi, jednolitymi i trwałymi barwami ubranek z niej wyprodukowanych. Z tych też powodów produkty z supimy adresowane są do najbardziej wymagających klientów ceniących sobie przede wszystkim najwyższą jakość. Z kolei bawełna organiczna pochodzi z upraw ekologicznych. Bawełna użyta do produkcji ubranek pochodzi ze specjalnych upraw i pozbawiana jest jakichkolwiek resztek środków ochrony roślin i polecana jest szczególnie wrażliwym dzieciom, np. alergicznym. Ponadto ten rodzaj bawełny zyskuje coraz większe grono zwolenników ze względu na przyjazne środowisku metody uprawy i produkcji włókien.

Dokonując wyboru ubranek warto też zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Bywa bowiem tak, że odzież nieznanych lub trudnych do zidentyfikowania producentów lub też pochodząca z państw Dalekiego Wschodu zawiera w swym składzie substancje chemiczne, użyte przy produkcji włókien lub barwieniu, które mogą okazać się szkodliwe dla dziecka, a nawet rodziców. Jeśli chodzi o kwestie użytkowe, to pierwsze ubranka dla niemowląt powinny być łatwe w zakładaniu i zapinaniu, ponieważ ubranie noworodka, dla osoby nie posiadającej wprawy i doświadczenia, może być dużym wyzwaniem. Dobrym i często stosowanym prze producentów rozwiązaniem są różnego rodzaju zatrzaski, umożliwiające błyskawiczne założenia i zapięcie ubranek. Rodzice czasem odwlekają moment zakupu pierwszej wyprawki dla noworodka i w efekcie trafiają do szpitala nie mając przygotowanych ubranek, które są w takiej sytuacji niezbędne, bo jak wiadomo szpital odzieży takiej nam nie zapewni. Przy takim obrocie spraw to zwykle na ojcu dziecka będzie spoczywał podniosły obowiązek zaopatrzenia niemowlęcia w wyprawkę. Dla spokoju warto więc nabyć pierwsze ubranka jeszcze sporo wcześniej przed oczekiwanym terminem rozwiązania ciąży. Należy również pamiętać o tym, że niemowlę szybko brudzi swoją ubranka, więc będzie wymagać kilku zapasowych kompletów ubranek.

Kończąc warto wspomnieć, że dokonując wyboru wyprawki dla noworodka koniecznie trzeba brać pod uwagę porę roku w której dziecko przyjdzie na świat, aby zapewnić dziecku maksymalny komfort termiczny. Młodzi rodzice będąc nadmiernie troskliwym, w dobrej wierze czasem przegrzewają swoje pociechy. Może to skutkować problemami skórnymi takimi jak odparzenia lub też dyskomfortem psychicznym niemowlęcia, które stanie się wtedy płaczliwe i marudne, a przez to pierwsze chwile życia dziecka zamiast najbardziej radosnymi mogą stać się uciążliwymi.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl